امروز شنبه, 30 تیر 1397 - Sat 07 21 2018

Instagram3.png - 1.54 kb youtube2.png - 1.39 kb   Facebook1.png - 1.25 kb  شرکت قلم سرخ سفیرعشق : 06133837474

منو

مرور وقایع تاریخ

 

مرور وقایع تاریخ در حقیقت همراه شدن با فراز و فرودهای روزگاران و تفحص در احوال گذشتگان برای رسیدن به درکی شایسته تر از زندگی است ...

این اثر ارزشمند کامل ترین تقویم تاریخ قمری است که توسط استاد گرانقدر فرخ غدیرپور (سفیرعشق) گردآوری شده است .

جهت خرید اینترنتی ابتدا مبلغ 60000 تومان ( هزینه کتاب ) را به حساب واریز نموده ، سپس مشخصات کامل خود را به همراه تلفن تماس و شماره تراکنش از طریق ایمیل یا شماره تلفن 06133837474 اعلام بفرمایید تا در اسرع وقت کتاب برای شما ارسال گردد .

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

 

مقدمه کتاب :

مرور وقایع تاریخ در حقیقت همراه شدن با فراز و فرودهای روزگاران و تفحص در احوال گذشتگان برای رسیدن به درکی شایسته تر از زندگی است ، لذا در ادبیات آسمانی بارها بدین مهم پرداخته شده و پرتویی از سیره امتهای پیشین را در منظر دیدگان عبرت بین نهاده تا بندگان را متذکر حق گرداند ، قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلُ ... پس مهمترین ویژگی تدبر در تاریخ ، پند گرفتن است ، لَقَدْ كَانَ فِي قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لِأُولِي الْأَلْبَابِ .
امیرالمؤمنین ع فرمود : خدا رحمت كند كسی را كه بیندیشد و سپس پند پذیرد ، و اندرز گیرد و سپس بینا گردد ...
همچنین آن حضرت در وصیتی به فرزند بزرگوارش امام مجتبی ع فرمود : پسرم ، اگرچه من به اندازه همه كسانی كه پیش از من می زیسته اند عمر نكردم ، اما در كردار آنها نظر افكندم و در اخبارشان اندیشیدم و در آثارشان سیر كردم تا بدانجا كه همانند یكی از آنها شدم ، بلكه گویا در اثر آنچه از تاریخ آنان به من رسیده با همه آنها از اول تا آخر بوده ام . پس من قسمت زلال و مصفّای زندگی آنان را از بخش كدر و تاریك آن بازشناختم و سود و زیانش را دانستم ...
در این نکته بیاندیش که بررسی سیر تکامل شریعت در آئینه زمان و آگاهی از کیفیت رویارویی مردمان هر دوره ای با آن ، تا چه اندازه می تواند ارزش های الهی و معنوی را در جان آدمی تحکیم بخشد و او را در میدان آزمونها و ابتلائات با بینشی ژرف و تحلیلی دقیق یاری رساند ، و بی تردید چنین موهبتی دایره لغزش ها و خطاها را محدود نموده و هدایتگر است بسوی راه های رشد و کمال . در این میان تقویم قمری و مرور رویدادهای تاریخ اسلام از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و می تواند نقشی بسیار مؤثر در تحولات آینده بشر داشته باشد و مؤمنان را در ادای حقی که بر دوش دارند و عمل به تکلیفی که بر عهده ایشان است مدد رساند .
برای درک بهتر ارتباط ماه های قمری با آرمان های الهی و همراه شدن وقایع مهم تاریخ با آنچه مورد توجه پروردگار سبحان می باشد ، در معنای آیه مبارکه تأمل نما ، إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَات وَالأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ ...
ابوحمزه ثمالى گفت روزى نزد امام باقر ع بودم . هنگامى که حاضران از نزد او رفتند ، به من فرمود : اى ابوحمزه ، قیام قائم ما عج از جمله امور حتمى است که نزد خدا تغییرپذیر نیست . هرکه در آنچه مى‌ گویم شک کند ، با خدا در حالى دیدار خواهد کرد که به او کافر و منکر است . سپس فرمود : پدر و مادرم فدایت شوند ، اى کسى که نام و کنیه‌ ام را دارى و هفتمین امام پس از منى . پدرم فداى کسى شود که زمین را پر از عدل و داد مى‌ کند چنانکه پر از ظلم و ستم شده است . سپس فرمود : اى ابوحمزه ، هرکه او را درک کند و به او تسلیم نشود ، بر محمد ص و على ع تسلیم نشده است و همانا خداوند بهشت را بر او تحریم مى‌ کند و جایگاه او در آتش است که بدترین جایگاه براى ستمگران می باشد . و به حمد خدا از این واضح‌ تر و روشنتر و آشکارتر و نورانى‌ تر براى کسى که خدا او را هدایت کند و به او نیکى کند ، فرموده خداى عزّوجل در محکم کتاب اوست که مى‌ فرماید إِنَّ عِدَّةَ اَلشُّهُورِ عِنْدَ اَللّهِ اِثْنا عَشَرَ شَهْراً فِی کِتابِ اَللّهِ یَوْمَ خَلَقَ اَلسَّماواتِ وَ اَلْأَرْضَ مِنْها أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذلِکَ اَلدِّینُ اَلْقَیِّمُ فَلا تَظْلِمُوا فِیهِنَّ أَنْفُسَکُمْ ، و شناخت ماه‌ ها ، محرم و صفر و ربیع و پس از آن ، و ماه‌ هاى حرام از آنها ، رجب ، ذى القعده ، ذى الحجّه و محرم ، دین قیّم و ارزشمند نمى‌ باشند ، زیرا که یهودیان و مسیحیان و مجوس و سایر آیین‌ ها و همه مردم از موافق و مخالف ، این ماه‌ ها را مى‌ دانند و آنها را با نام مى‌ شمارند . در حقیقت ، آنان ائمه ع هستند . ایشان بر پا دارنده دین خدایند ، و ماه‌ هاى حرام از آنها ، ایشانند : امیر مؤمنان على ع که خدا نامى را از نام‌ هایش (یعنى على) اشتقاق کرده ، چنانکه براى رسولش ص نامى را از نام محمودش اشتقاق کرده است ، و نام سه نفر از فرزندانش : على بن الحسین و على بن موسى و على بن محمد ع می باشد . پس این نام گرفته شده از نام خداى عزّوجل است و بوسیله او داراى حرمت شد ، و درود خدا بر محمد و آل بزرگوارش باد .
جابر جعفى گفت از امام باقر ع درباره تأویل آیه مبارکه إِنَّ عِدَّةَ اَلشُّهُورِ عِنْدَ اَللّهِ اِثْنا عَشَرَ شَهْراً فِی کِتابِ اَللّهِ یَوْمَ خَلَقَ اَلسَّماواتِ وَ اَلْأَرْضَ ... پرسیدم . پس ایشان نفس راحتى کشید و فرمود : اى جابر ، اما منظور از سنت ، جدم رسول خداست ص ، و ماه‌ هاى آن دوازده تاست . پس او امیر مؤمنان ع و حسن و حسین ع و پدرم على زین العابدین ع و من و پسرم جعفر و پسرش موسى و پسرش على و پسرش محمد و پسرش على و پسرش حسن و پسرش محمد هادى مهدى ع ، دوازده امام و حجتهاى خدا در میان خلقش و امناى او بر وحى و علمش هستند ، و چهار ماه‌ حرام که دین قیّم هستند ، چهار نفر از آنان با یک اسم پا به عرصه مى‌ گذارند : على امیر مؤمنان ع و پدرم على بن الحسین و على بن موسى و على بن محمد ع . دین قیم ، به رسمیت شناختن این امامان است ، پس در آنها به خود ظلم نکنید ، یعنى به همه آنان ایمان بیاورید تا هدایت شوید .
با این وصف ، هدفی روشن و حجتی استوار در مرور وقایع تاریخ ترسیم می گردد و آن نیست مگر معرفت بر ضرورتهای زمانه و شناخت حق از باطل و آمادگی برای مواجه شدن با عظیم ترین واقعه تاریخ ، یعنی برپایی حکومت خداوند بوسیله آخرین خلیفه الهی ، قائم آل محمد عج و تحقق هدف والای خلقت بر بستر عدالت ... و اگر اندیشه های جستجوگر در پی هدفی جز این باشند ، امر ابتر و ناتمام مانَد و تدبیر سست گردد و بی شک ثمری جز تباهی عمر را بدنبال نخواهد داشت .
آری ، تاریخ توشه تجارب نسلها و معدن ارزشمند پندها و عبرتها برای بکار گیری ظرفیتها و رشد و شکوفایی استعدادها در مسیر عدالت و راستی است و آنچه در سطرهای این مصحف نورانی جلوه دارد ، حکمت است که به فرموده امیر مؤمنان ع همان گمشده مؤمن می باشد . پس با همتی عالی و عزمی راسخ در راستای کشف حقایق ، بر قدمگاه پیشینیان بگذر و با مَرکب علم و تقوا از زمینِ فرصتها بهره گیر و تقدیر خویش را در افق اعلای انسانیت بر طواف کعبه عشق ترسیم کن تا از زمزم وصال معشوق سیراب گردی .

وَالسَّلامُ عَلَی مَنِ اتَّبَع الهُدی
فرخ غدیرپور

www.morouretarikh.ir

دیدگاه‌ها   

سحر توسلی فر
0 # سحر توسلی فر 1395-08-12 06:26
خسته نباشید عرض میکنم خدمت آن استاد گرانقدر و معزز
ان شا الله که زیر سایه حق سالم و تندرست باشند،و از گزند بلایا محفوظ.این آثار همگی با ارزش ، تک و هادی هستند.و روشنگر راه.و مفید و راه گشا برای اهل درک و طالب حقیقت .سپاسگزارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
* فاطمه * *
+1 # * فاطمه * * 1395-08-13 07:06
بسیار بسیار عالی ...
این مجموعه رو بنده مطالعه می کنم . واقعا فوق العاده است .
مناسبات بسیار دقیق و با شرح بی نظیر در مجموعه بیان شده اند و آدم رو علاقه مند میکنه به مطالعه احوال گذشتگان و عبرت گرفتن از اونها .
استاد عزیز واقعا از شما تشکر میکنم و خسته نباشید عرض می کنم ...
ان شاءالله خداوند به شما خیر بده ..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
مهدی:
0 # مهدی: 1395-08-27 12:01
گنج روانی که چون بخوانی کل تراست...
و نیز منابع مندرج در انتهای این اثر بینظیر به شیوه ای نوین و به نسبت کامل گردآوری شده و نمایان است که در تالیف، مساعی صعبی بوده...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید